Transformacje kreatywnie – jak w prosty sposób podkręcić zadania przygotowujące do egzaminów?
Uczniowie, którzy z zapałem i ekscytacją robią transformacje są jak Yeti – niby ktoś o nich słyszał, ale nikt nie widział! ?
Transformacje ze słowem kluczem to kompleksowy trening gramatyki i słownictwa – nic dziwnego, że tak ukochali je sobie twórcy wszelkich egzaminów. Aby choć trochę umilić moim podopiecznym przygotowanie do egzaminów wykorzystuję różne aktywności z transformacjami w roli głównej.
Jak korzystam z transformacji?
Najczęściej po prostu laminuję małe karty na grubszym papierze i wycinam. Zwykle na drugiej stronie drukuję plecki, dzięki czemu łatwiej rozróżniam poszczególne sety. Uczniowie piszą na kartach suchościeralnymi markerami, a następnie zmazują – dzięki temu raz wycięte karty służą mi wielokrotnie – mogę do niech wrócić lub wykorzystać w innej grupie. Sama forma kart pozytywnie wpływa na odbiór ćwiczenia – kolorowe karty wyglądają znacznie bardziej zachęcająco niż czarno-białe, smutne kserówki.
Poniżej przeczytacie o kilku sprytnych sposobach, dzięki którym uczniowie będą piszczeć z ekscytacji!
Quiz Master
Każdy z uczniów otrzymuje jedną kartę i zapisuje odpowiedź na odwrocie, następnie daje nauczycielowi do sprawdzenia. Od tego momentu staje się ekspertem. Uczniowie chodzą po klasie i testują swoich kolegów i koleżanki, a następnie zdradzają prawidłową odpowiedź. Zadanie kończy się po tym jak każdy z uczniów odpowie na każde pytanie.
Quiz Master
Tic-tac-toe
Układamy karty 3×3. Uczniowie grają w kółko i krzyżyk, ale mogą zaznaczyć swój symbol dopiero po tym, jak poprawnie wykonają transformację. Grę przeprowadzamy w parze lub dzielimy uczniów na drużyny.
Tic-Tac-Toe
Memory
Do tej rozgrywki będziemy potrzebowali pustych karteczek. Dzielimy uczniów na grupy – na pustych karteczkach uczniowie piszą odpowiedzi do transformacji. Nauczyciel sprawdza poprawność, następnie zbiera wszystkie karty i wspólnie gramy w memory, odwracając transformację oraz kartę z odpowiedzią jednocześnie. Wygrywa grupa, której uda się znaleźć najwięcej transformacji.
Memory
Aukcja
Uczniów dzielimy na grupy i przyznajemy pewną pulę pieniędzy, np. 1000$. Może być to wirtualna waluta (na przykład bitcoins :D) lub papierowe wydrukowane pieniądze. Czytamy lub wyświetlamy transformację, a grupy licytują ją. Grupa, której uda się wylicytować transformację musi wykonać ją w 100% poprawnie – w przeciwnym razie tracą kwotę, za która wylicytowani zadanie, a pieniądze trafiają do puli kolejnego pytania. Gra toczy się do momentu bankructwa którejś z drużyn lub np. do 10 transformacji.
Te i inne sposoby znajdziecie w moim mini ebooku „Bank Pomysłów: Transformacje ze słowem kluczem kreatywnie”, który dołączony jest gratis do każdego zestawu transformacji!
Najnowsze, jesienne, pachnące cynamonem, herbatką i kocykiem transformacje znajdziecie tu:
B1 – Egzamin 8, Matura Podstawowa: https://www.paulinadolega.com/produkt/autumn-transformations-b1/
B2 – Matura Rozszerzona, FCE/First: https://www.paulinadolega.com/produkt/autumn-transformations-b2/
Który z tych sposobów wykorzystasz jako pierwszy?